Florbalový oddíl Hippos Žďár nad Sázavou
Áčko|Béčko|Céčko|Junci|St.žáci|Ml.žáci|Elévové|Přípravka|Vše|Dotazy

Dorost neuspěl ani v Budějovicích
13.11. 2012
Další dva nelehké zápasy čekaly na dorostence ve sportovní hale v Českých Budějovicích. První utkání turnaje obstaral souboj Hipposu s dosud neporaženou Litomyšlí. Druhým zápasem dorostenců byla odveta s domácím týmem Štírů ČB. Výsledkem utkání byly vzhledem k průběhu možná až kruté prohry 3:9 a 7:10.
FBC Peaksport Litomyšl – Hippos Žďár n. S. 9:3 (3:2, 5:1, 0:1)

Litomyšl svými dosavadními výkony budila velký respekt, avšak Hippos byl v začátku utkání vyrovnaným soupeřem. Litomyšl držela více balonek, ale Hippos v dobrém obranném postavení nedovolil větší ohrožení své branky. Skulinka se objevila až v polovině první třetiny, kdy se z obrany rozběhl hráč soupeře mezi naše křídla, která byla od sebe příliš vzdálena na to, aby mohla soupeře zachytit. Když si s běžícím protihráčem neporadil ani centr, tak následná střela zapadla do branky Hipposu. Za další dvě minuty se střelou od mantinelu prosadila Litomyšl podruhé. Ždár naštěstí nalezl rychlou odpověď, když po střele Denka dorazil před brankou míček Prokop. Ještě do konce třetiny však přišla další obdržená branka, když náš obránce chtěl oslovit nahrávkou Denka. K tomu však míček neprošel a místo toho jej soupeř poslal před naši branku volnému spoluhráči, který měl již snadnou pozici. I tentokrát Hippos dokázal ještě kontrovat. Halm s Denkem se zakousli do soupeře v rohu a druhý jmenovaný se s vybojovaným míčkem uvolnil a trefil přesně branku soupeře.
I na začátku druhé části se Hippos držel na dostřel. Vývoj hry určila po čtyřech minutách nařízená přesilovka Litomyšle za opakované přestupky Prokopa. Zkušená čtveřice Hipposu se dlouho statečně bránila, ale nikdy se jí nepodařilo dostat míček dostatečně daleko, aby mohla vystřídat. I v důsledku toho již na konci oslabení chyběly hráčům síly a přesně v čase, kdy se vyloučený vracel do hřiště, přišla gólová střela soupeře. Kapitán Holcman, který na hřišti pobyl celé oslabení, se poté zdravě naštval a po standardní situaci v soupeřově rohu poklidil s přehledem nabídnutý míček z brankoviště do branky. Po polovině utkání byl tak rozdíl mezi týmy pouze jednogólový. Zápas se začal lámat pár minut před koncem druhé třetiny. Obránci Hipposu byli příliš vytaženi a nevšímali si hráče za jejich zády, na kterého letěl dlouhý míček. Skoro to vypadalo, že si i dávali přednost v tom, kdo půjde soupeře stíhat. Nakonec to nezvládl ani jeden z nich a soupeř přesným zakončením odskočil o dvě branky. O minutu později byl sice Hippos v tlaku u branky Litomyšle, ale následný protiútok nestihlo doplnit zpátky levé křídlo a hráč soupeře, běžící na té straně hřiště tak mohl přidat další gól do sítě Hipposu. Marnost obrany v tom okamžiku podpořilo i laxní vyhození po mantinelu při tlaku soupeře. To si v pohodě Litomyšl sebrala a po nahrávce na střed bekhendem trefil její útočník opět volné místo v naší brance. Aby toho nebylo málo, tak skóre třetiny na 5:1 pro Litomyšl uzavřela střela padáčkem z dálky, která prošla golmanovi nad ramenem. Závěr druhé a začátek třetí části ještě ovlivnilo přísné vyloučení Halma. Ten po ošklivém zásahu do prstu od soupeřovy hole svoji hůl pustil na zem a s bolestivou grimasou odběhl na střídačku. Rozhodčí se však drželi striktně pravidel, a jelikož seknutí neviděli, tak místo faulu nařídili vyloučení za hůl ponechanou na palubovce…Asi měl Halmík zařvat, padnout na zem a nezvedat se, než se snažit bolest chlapsky přejít.

I přes nepříznivý vývoj Hippos ve třetí části dále bojoval a byl nebezpečným týmem. Nepřesnosti v zakončení, které nás provázejí dlouhá léta, však nedovolily nikomu z našeho týmu skóre korigovat. Ať už to byla nastřelená tyčka či sklouznutí míčku po čepeli v okamžiku střely z vyložené pozice. V této části Hippos soupeře přestřílel, ale jedinou brankou byla opět šibenice po střele z dálky do naší sítě dvě minuty před koncem zápasu. Golmanský post, který je v této sezoně nuceně obsazen nezkušeným nováčkem, v kombinaci s výpadkem na konci druhé třetiny, tak znamenají možná až příliš kruté skóre zápasu, když kromě pěti minut byl Hippos Litomyšli vyrovnaným soupeřem.

Branky: Prokop, Holcman, Denk , Asistence: Denk 2, Šimka
FBC AKCB Štíři ČB – Hippos Žďár n. S. 10:7 (1:2, 6:2, 3:3)

Ve druhém utkání na nás čekali velice produktivní domácí Štíři. Zmíněnou produktivitu jim přináší jejich otevřený styl florbalu takzvaně „nahoru dolů“, kterému jejich soupeři snadno podlehnou a z brejků jsou pak trestáni. Základem tak bylo hrát trpělivě a na svoji šanci si počkat. Po zastavení útoku soupeře se do útoku vydal obránce Petříček. Tomu nahrál do dobré pozice Denk a Víťa dokázal vymést šibenici branky Štírů. Bohužel vyrovnání přišlo až nečekaně brzy. Obránce Hipposu i po neustálém připomínání opustil svoji pozici na tyčce a všímal si hráče před brankou, kterého má strážit centr a útočník soupeře v klidu vyjel zpoza branky a prostřelil Fejta. Ten rovněž na strážení své tyčky evidentně zapomněl. Skóre se poté pohnulo ještě v sedmé minutě. Hippos se dostal opět do vedení díky vlastnímu gólu soupeře. Nicméně naše útočníky rozhodně příliš chválit nelze, neboť jsme byli svědky mnoha zahozených šancí a trefených tyček branky Štírů.
Ve druhé třetině byla aktivita domácích ještě znatelnější, jejich rychlé obsazování našich hráčů respektive příliš pomalá rozehrávka standardních situací v podání Hipposu znamenala pro obranu Žďáru ve výsledku nemalé problémy se založením útoku. Vyrovnávací gól byl tak doslova darovaný, když nahrávku obránců za brankou vystihl útočník soupeře, který s míčkem pohodlně vyjel před branku a zavěsil za záda bezmocného Fejta. V polovině utkání zaspala celá pětice Hipposu při přistupování k soupeři po jeho rozehrávce na naší polovině a tak šly Budějovice do vedení. Opět jsme v tu chvíli byli svědky slabší pětiminutovky v podání Žďáru a do naší sítě se tak dostal i čtvrtý gól, který přišel po nahrávce zpoza brány na hráče, který si před ni od půlky hřiště sbíhal. Zachytit se dala jak nahrávka, tak náběh hráče. Do konce třetiny se skóre měnilo ještě pětkrát. Jedním z gólů byla lehká střela po zemi, se kterou si Fejt nedokázal poradit. Na tuto branku dokázal odpovědět na turnaji hodně aktivní Denk, který v rohu vybojoval míček a poté i přesně zavěsil. Druhý zásah do naší sítě přišel poté, co Lorenc ve snaze vyhodit balonek prostorem kolem tyčky naší branky trefil soupeřovu hůl a ten neměl s nabídnutou šancí žádné problémy. Dvě minuty před koncem třetiny odskočil soupeř další brankou již na rozdíl čtyř branek. Ani přesto se Hippos nevzdal a po nahození Petříčka si Denk zpracoval míček, posunul se s ním do středu a opět trefil přesně.

Na začátku třetí části se Hipposu naskytla již čtvrtá možnost přesilové hry díky tvrdosti soupeře v soubojích u mantinelů. Zatím v každé z nich přišlo několik slibných střel či dorážek, ale žádná ke gólu nevedla. Čtvrtý pokus elitní žďárské formace se již vydařil, a poté, co Hippos chvíli mačkal Štíry doslova jako citrón , přišla střela Halamy od levého mantinelu, která konečně prošla za záda soupeřova golmana. Ještě deset minut před koncem svítil na ukazateli skóre stav 5:7 z pohledu Hipposu a naše aktivita měla rostoucí tendenci. Stalo se ale bohužel to, čeho jsme se chtěli vyvarovat. Hra se začala přelévat rychle z jedné strany na druhou a brejkové situace směrem na naši bránu začaly nabývat na intenzitě. Soupeři opět pomohla i nezkušenost našeho golmana, když při osmém gólu soupeře se míček po jeslích doslova došoural za brankovou čáru. Devátá branka opět nebyla z těch výstavních, když skákavý balonek po střele z dálky prošel Fejtovy vedle nohy. Desátou a poslední branku v naší síti zaznamenal soupeř ze stejné situace jako ve druhé třetině - přihrávka zpoza brány projde přes obránce na tyčce a nabíhající nepokrytý hráč z brankoviště snadno zavěsí. Soupeř tak opět po tříminutovém výpadku Hipposu odskočil na hrozivých 10:5. Korekci skóre provedly dvě elitní formace Hipposu. Nejprve Holcman trefil přesně volné místo po výběhu zpoza branky soupeře a poté Denk po krásné práci celé pětky při rychlém přechodu do útoku využil nahrávku Halma z rohu a v pohodě skóroval. Konečný výsledek 7:10 z pohledu Hipposu tak rozhodně více odpovídá dění na hřišti.

Branky: Denk 3, Holcman, Halama, Petříček, Asistence: Halm 2, Denk. Sestava: Fejt, Kafka Ri., Kafka Ro., Petříček, Lorenc, Holcman, Halama, Šimka, Halm, Denk, Krejčí, Mach, Prokop

Specifická sezona pro dorost, kdy sice může hrát vyšší soutěž, avšak na golmanském postu nemá zkušeného hráče, tak pokračuje dále. Herně Hippos dokáže po většinu zápasu téměř všem soupeřům stačit. Srážejí nás neproměněné šance, zbytečné chyby a několikaminutová ztráta koncentrace, jejímž výsledkem bývají 3 branky, díky kterým soupeř odskočí na výraznější rozdíl. Na tomto turnaji jsme změřili síly s předními celky tabulky a za předvedené výkony se rozhodně stydět nemusíme. Je třeba dál pracovat s výhledem k budoucím sezonám.