Florbalový oddíl Hippos Žďár nad Sázavou
Áčko|Béčko|Céčko|Junci|St.žáci|Ml.žáci|Elévové|Přípravka|Vše|Dotazy

Junioři klasicky se třemi body
19.1. 2015
Jako téměř pokaždé dokázal tým juniorů přivézt i tentokrát z turnaje pouze 3 body. Klíčovými faktory byly jednoznačně absence několika stabilních hráčů i kvalitního brankáře. Po průměrných výkonech se tak zrodila výhra 9:8 nad FBC Došwich Milevsko a prohra 5:8 s FBC Spartak Kaplice.

Tři omluvenky a dva další uvolnění hráči pro potřeby večerního utkání A-týmu znamenaly pouze sedm hráčů v poli a mladého hráče z pole v brance. I tak ale Hippos měl na to sebrat oběma soupeřům body.

Hippos Žďár n. S. – FBC Došwich Milevsko 9:8 (4:2, 3:2, 2:4)

Úvodní střídání prvního zápasu nicméně nevyšlo obranné dvojici Kafků, když Roman poslal nepřesnou přihrávku na mantinel Richardovi. Tomu míček uskočil a zmocnil se jej soupeř. Střelou ze střední vzdálenosti pak poslal míček poprvé za Dočekala. Sílu v jednoduchosti poté ukázal Richard Kafka, který přesnou střelou ze standardní situace na polovině hřiště dostal míček do branky soupeře. Nedůrazně bráněná standardní situace měla ale zanedlouho gólový efekt i na druhé straně a Hippos opět prohrával. Od této chvíle ale Žďár převzal otěže první části do svých rukou. Nejprve Kostečka našel na pravé straně Šimku, který se konečně trefil. Poté navrátilec Holcman zasunul zpoza branky a čtvrtou branku Hipposu přidal po dorážce Obrdlík. Za zmínku stojí ještě Šimkovo sólo téměř přes celé hřiště, které však brankou neskončilo.
Druhá třetina začala ve stejném duchu jako konec první části. Hippos tedy zužitkoval svoji zjevnou převahu dalšími dvěma zásahy. Nejprve dostal příležitost opakovat střelu ze středu hřiště Roman Kafka a podruhé se již nemýlil. Šestou branku přidal Halama přesně trefenou střelou ze skákavé křížné nahrávky od Richarda Kafky. Milevsko poté zkorigovalo stav díky vlastní brance, kterou si kopnutím do míčku na brankovišti vstřelil Roman Kafka. O pár minut později poslal Holcman krásnou průnikovou přihrávku do sólového úniku Obrdlíkovi. Ten nejprve zvažoval kličku na vzdálenější tyč, aby posléze propasíroval míček kolem tyčky bližší. Bohužel ještě do konce třetiny pustil Dočekal málo nebezpečnou střelu z velké vzdálenosti a soupeř tak snížil na 7:4.
Standardní situace na polovině Hipposu po minutě třetí části znamenala další snížení již na rozdíl dvou branek a opět bylo na Hipposu převzít aktivitu. Tak se také stalo a Žďár dokázal Milevsku znovu odskočit dvěma brankami, když se dvakrát prosadil Šimka. Pohodlný náskok sedm minut před koncem utkání se ale začal pomalu rozplývat. Jako by soupeř teprve nyní zjistil, že v naší brance nesedí trénovaný brankář a na naši branku začalo lítat o poznání větší množství střel. Opět se prostor mezi nohama Dočekala ukázal jako velká slabina a do naší branky prošly další ostudné jesle. Žďárští junioři se v tu chvíli ukázali jako stále nezkušení a místo držení míčku daleko od vlastní branky bez nutnosti ohrožovat branku Milevska, se stále pouštěli do riskantních přihrávek, čehož výsledkem bylo množství ztracených míčků. Soupeř tak dostal ještě mnoho šancí k další korekci výsledku a dvě z nich také využil. Téměř infarktový závěr utkání ale Hippos zvládl. Z jasně rozehraného zápasu bohužel sami hráči udělali na konci zbytečné drama vlastní hloupostí, za což rozhodně nebyli v šatně pochváleni.

Branky: Šimka 3, Obrdlík 2, Halama, Holcman, Kafka Ri., Kafka Ro. Asistence: Kafka Ri. 2, Kafka Ro. 2, Obrdlík, Halama, Kostečka, Holcman.

Hippos Žďár n. S. – FBC Spartak Kaplice 5:8 (1:3, 1:3, 3:2)

Ve druhém utkání čekal na Hippos obtížnější soupeř s poměrně produktivním útokem včetně vedoucího hráče kanadského bodování. Úvod utkání byl ve znamení šancí Hipposu, konkrétně Holcmana, který měl na hokejce minimálně dvě gólové možnosti. Byl to ale opět Hippos, kdo inkasoval jako první. Roman Kafka špatně vyhodnotil situaci při brejku soupeře a místo křížení cesty hráči s míčkem bránil prostor na druhé straně. Dočekal proti přesné střele neměl šanci. Před druhou brankou rozhodčí jednoznačně přehlédli faul soupeře při dorážení na našem brankovišti, aby poté tentýž hráč míček poslal do naší branky. Možná jako odčinění jinak velmi nepřesvědčivého způsobu pískání povolili sudí Hipposu na druhé straně vstřelit podobnou branku. Žďár ale přesto první část prohrál o dvě branky, když nahrávka přes střed hřiště těsně prošla Obrdlíkovi kolem nohou. Soupeř si poté s Dočekalem v brance věděl rady.
Hippos více na míčku, Kaplice trestající brejky a rozhodčí, kteří se zřejmě dohodli, že vylučovat se v žádném případě nebude. Tak vypadal obrázek dění na hřišti i ve druhé třetině, kterou Hippos začal pouze se šesti hráči bez zraněného Richarda Kafka. Čtvrtý gól však Kaplice vstřelila právě ze zmiňovaného brejku. Dvojice Holcman – Šimka zanedlouho ukázala, že svoji spolupráci nezapomněla a druhý jmenovaný snížil na 2:4. Útočník Kaplice však poté překvapil obranu Hipposu a při pohybu za branku poslal efektní zadovku před naši klec, kde byl jeho kolega důraznější než náš bránící hráč. Dočekal lovil míček ze své branky v této části ještě jednou poté, co Richard Kafka ze standardní situace na půlce trefil pouze soupeře. Následné přečíslení skončilo šestou brankou v naší síti.
Hippos věděl, že stav 2:6 není odpovídající kvalitám našich hráčů a třetí třetina se proměnila v obrovský zámek, ze kterého soupeř často hledal únik pouze dlouhým vyhozením. Pokus o stíhací jízdu načal Šimka ze středu hřiště hned při prvním střídání. Jedním z klíčových bodů mohla být i nepřesvědčivě odehraná přesilová hra Žďáru, kterou za hru na zemi bránícího hráče tentokrát rozhodčí Hipposu opravdu upřít nemohli. Po vypršení soupeřova trestu se ocitl v další velké šanci Šimka. Prázdnou branku však tentokrát odmítl. O další snížení se tak postaral až čtyři minuty před koncem z pravé strany Roman Kafka. Definitivní rozhodnutí zápasu bohužel načal Šimka ve chvíli, kdy měl míček na hokejce u tyče soupeřovi branky. Gólman Kaplice byl v tu chvíli takříkajíc „na párku“ a zbývalo jen zasunout kolem tyčky míček do branky. Tento jednoduchý manévr ale Šimka nezvládl a z následného brejku Hippos kapituluje posedmé. Smůla spolu s faktorem „golman“ jsou poté příčinou osmé branky v naší síti. Soupeři se hrubě nepovedla střela a míček poslal pouze pomalu po zemi na naši branku. Dočekal předvedl neuvěřitelný zákrok, když nadzvedl nohu přesně tak, aby pod ní míček pohodlně prošel. Hippos nakonec dokázal vyhrát alespoň poslední třetinu, když se dobře cloněnou střelou z dálky trefil Halama.

Branky: Šimka 2, Kafka Ri., Kafka Ro., Halama. Asistence: Kostečka 2, Holcman 2, Obrdlík.

Sestava: Dočekal, Kafka Ri., Kafka Ro., Holcman, Halama, Obrdlík, Šimka, Kostečka.

Ani v sedmi hráčích v poli a hráčem z pole v brance nebyl Hippos bez šance na dvě výhry. Bohužel v klíčových momentech nebyli útočníci Ždáru dostatečně produktivní a i díky chybějící kvalitě v naší brance soupeři využívali velké množství svých šancí. Hippos tak díky absenci zkušeného golmana letos vstupuje do každého zápasu se znatelným handicapem, který se navíc při neúčasti klíčových hráčů proti silnějším týmům jen těžko smazává.

Stále musíme mít na vědomí ale to, že juniorský tým v letošní sezoně není přihlášen pro dosahování výsledků, ale pro šanci odehrát co nejvíce utkání a mít možnost libovolného nasazování juniorů do mužských týmů dle výkonnosti hráčů a potřeby jednotlivých týmů, přičemž vše má směřovat k neustálému zlepšování těchto hráčů a jejich přípravě pro budoucí sezony v mužských týmech. V tomto směru si Hippos vede nadmíru dobře, když zapojování juniorů do elitních mužských A a B týmů je nejvyšší za posledních 6 let a rovněž bodový a herní přínos juniorů je vyšší než u většiny soupeřů Hipposu ve srovnatelných soutěžích.

Již tuto neděli se junioři představí na domácí palubovce a sestava by měla být kompletní. Přijďte se tak sami podívat a zhodnotit herní projev juniorů oproti jejich soupeřům v lize.